Szachy dla niewidomych i słabowidzących
Wyświetlanie wszystkich wyników: 2
Wyświetlanie wszystkich wyników: 2
Szachy dla niewidomych i słabowidzących
Turnieje szachowe dla osób niewidomych i słabowidzących odbywają się według standardowych zasad gry w szachy. Oto kilka dodatkowych zasad, które mogą być stosowane w takich turniejach:
- Zestaw szachów: Zawodnicy używają specjalnego zestawu szachów z oznaczeniami brajlowskimi lub wystającymi figurami, aby umożliwić dotykanie i identyfikację.
- Przygotowanie: Zawodnicy siedzą przy swoich szachownicach, a ich ruchy są nadawane przez sędziego.
- Czas gry: Czas gry może być ustawiony na standardowe lub specjalne warunki, takie jak dłuższy czas gry na partię, aby umożliwić graczom bardziej swobodne działanie.
- Protesty: Zawodnicy mogą protestować przeciwko decyzji sędziego.
- Minimalne wymiary szachownicy to 20cm na 20cm.
Te dodatkowe zasady są stosowane w celu umożliwienia zawodnikom niepełnosprawnym grania w szachy na równych warunkach.
w Polsce są grane na specjalnym zestawie szachów, w którym figury są oznaczone brajlowskimi znakami i/lub są wystające, aby umożliwić dotykanie i identyfikację figury. W Polsce istnieją też kluby szachowe i organizacje poświęcone rozgrywkom szachów dla niewidomych i słabowidzących.
Turnieje szachowe dla osób niewidomych i słabowidzących
są organizowane przez kluby i organizacje szachowe w Polsce i na całym świecie. Zawodnicy używają specjalnego zestawu szachów z oznaczeniami brajlowskimi lub wystającymi figurami. Celem turniejów jest promocja i rozwijanie talentów osób niepełnosprawnych w dziedzinie szachów, a także umożliwienie im rywalizacji na wysokim poziomie.