Race Running

Show Filters

Wyświetlanie jednego wyniku

Wyświetlanie jednego wyniku

RaceRunning

RaceRunning to obecnie jedna z najlepiej rozwijających się dyscyplin sportu osób niepełnosprawnych na świecie. Jest to sport dla osób z porażeniem mózgowym, zapaleniem stawów i amputacjami. RaceRunning jest dyscypliną siłowo wytrzymałościową. Umożliwia intensywny wysiłek fizyczny osobom niepełnosprawnym, jest dobrą alternatywą dla osób poruszających się na codzień na wózkach elektrycznych lub chodzikach.

Podczas zawodów, zawodnicy biegają w tzw. mobilerach dookoła bieżni lekkoatletycznej 400m. Biegacz race używa trójkołowego roweru bez pedałów – porusza się, odpychając od podłoża nogami, tułów ma oparty na specjalnej podporze. RaceRunning jest doskonałym połączeniem sportu i rehabilitacji. Jego fenomen polega na tym, ze rehabilitacja odbywa się niejako przy okazji.

RaceRunning daje okazje do spotkań, daje namiastkę poczucia bycia wolnym. Ten sport pozwala urzeczywistnić, czesto nieosiągalne dla niepełnosprawnego, marzenia o bieganiu.

RaceRunning wymyślili Duńczycy. W Polsce wprowadziła go Fundacja Złotowianka, która jest jedynym oficjalnym przedstawicielem tej dyscypliny na Polskę.

Sport ten może uprawiać każdy, nawet osoby z głębokim stopniem niepełnosprawności, a także osoby starsze bądź takie, które ze względu na stan zdrowia czują się niepewnie na standardowych rowerach. Jedyny warunek to sprawna, choćby w minimalnym stopniu, jedna kończyna dolna.

Aktualnie funkcjonują, założone przez fundację, sekcje RaceRunning w Pile, Poznaniu, Wałczu i Złotowie, a także sekcja pod patronatem Złotowianki – w Rzeszowie.

Zalety uprawiania Race Running: poprawienie motoryki, wzmocnienie gorsetu mięśniowego, zmniejszenie poziomu stresu, poprawa wydolności i odporności organizmu, wzmocnienie koncentracji, wzmocnienie równowagi, wzrost poczucia własnej wartości, mozliwość 'biegania z innymi’, integracja społeczna, spalanie kalorii.