Szachy dla niewidomych i słabowidzących

Show Filters

Wyświetlanie wszystkich wyników: 2

Wyświetlanie wszystkich wyników: 2

Szachy dla niewidomych i słabowidzących

Turnieje szachowe dla osób niewidomych i słabowidzących odbywają się według standardowych zasad gry w szachy. Oto kilka dodatkowych zasad, które mogą być stosowane w takich turniejach:

  1. Zestaw szachów: Zawodnicy używają specjalnego zestawu szachów z oznaczeniami brajlowskimi lub wystającymi figurami, aby umożliwić dotykanie i identyfikację.
  2. Przygotowanie: Zawodnicy siedzą przy swoich szachownicach, a ich ruchy są nadawane przez sędziego.
  3. Czas gry: Czas gry może być ustawiony na standardowe lub specjalne warunki, takie jak dłuższy czas gry na partię, aby umożliwić graczom bardziej swobodne działanie.
  4. Protesty: Zawodnicy mogą protestować przeciwko decyzji sędziego.
  5. Minimalne wymiary szachownicy to 20cm na 20cm.

Te dodatkowe zasady są stosowane w celu umożliwienia zawodnikom niepełnosprawnym grania w szachy na równych warunkach.

w Polsce są grane na specjalnym zestawie szachów, w którym figury są oznaczone brajlowskimi znakami i/lub są wystające, aby umożliwić dotykanie i identyfikację figury. W Polsce istnieją też kluby szachowe i organizacje poświęcone rozgrywkom szachów dla niewidomych i słabowidzących.

Turnieje szachowe dla osób niewidomych i słabowidzących

są organizowane przez kluby i organizacje szachowe w Polsce i na całym świecie. Zawodnicy używają specjalnego zestawu szachów z oznaczeniami brajlowskimi lub wystającymi figurami. Celem turniejów jest promocja i rozwijanie talentów osób niepełnosprawnych w dziedzinie szachów, a także umożliwienie im rywalizacji na wysokim poziomie.