Twój koszyk:
Fb 828x315px 1

Frame Running (wcześniej znany jako Race Running) – nowa dyscyplina paraolimpijska

Frame Running

(wcześniej znany jako Race Running) to dyscyplina paraolimpijska, w której uczestnicy poruszają się na specjalnie zaprojektowanych trójkołowych ramach, nie używając kończyn dolnych. Historia tej dyscypliny sięga lat 90. XX wieku i jest związana z działalnością organizacji The Cerebral Palsy International Sports and Recreation Association (CPISRA), która zajmuje się promocją i organizacją sportów dla osób z mózgowym porażeniem dziecięcym.

Początkowo Frame Running był wykorzystywany tylko jako metoda rehabilitacji dla dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym, ale szybko zyskał popularność wśród sportowców, którzy chcieli rywalizować w tej dyscyplinie na poziomie międzynarodowym. W 1994 roku CPISRA zorganizowała pierwszy oficjalny międzynarodowy turniej w Frame Running, a w 1995 roku dyscyplina została wprowadzona na stałe do programu Mistrzostw Świata CPISRA.

W 2006 roku CPISRA i organizacja RaceRunning Denmark przeprowadziły badania nad Frame Runningiem i zaprojektowały nowoczesne ramy, które umożliwiają jeszcze bardziej efektywną jazdę. Od tamtej pory dyscyplina zyskała jeszcze większą popularność wśród osób z niepełnosprawnością, a w 2018 roku została oficjalnie wprowadzona na paraolimpiadę młodzieży w Buenos Aires. W 2021 roku Frame Running był jednym z trzech nowych sportów, które zostały dodane do programu paraolimpijskiego w Tokio, co oznacza, że od tej pory dyscyplina ta będzie miała swoje debiutanckie występy na igrzyskach paraolimpijskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cały świat

W zasięgu naszej dostawy.

O potrzebach klientów

wiemy prawie wszystko.

Wsparcie

zakupowe i doradztwo.

100% Bezpieczne zakupy

PayPal / MasterCard / Visa.