Twój koszyk:
bocciasport logo

Igrzyska Paralimpijskie – Historia Ruchu paralimpijskiego


Paralimpiada to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych dla osób z niepełnosprawnościami na całym świecie. Choć wydaje się, że ruch paralimpijski jest stosunkowo młody, to jego korzenie sięgają czasów antycznych.

Historia ruchu paralimpijskiego rozpoczęła się w 1948 roku, kiedy to Sir Ludwig Guttmann, neurolog z Anglii, zorganizował w Stoke Mandeville pierwsze zawody sportowe dla weteranów wojennych z urazami rdzenia kręgowego. W ciągu kilku lat te zawody rozrosły się i przekształciły w międzynarodowe zawody dla osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsze oficjalne Letnie Igrzyska Paraolimpijskie odbyły się w 1960 roku w Rzymie. W zawodach wzięło udział 400 zawodników z 23 krajów, którzy rywalizowali w 8 dyscyplinach sportowych. W kolejnych latach paraolimpiada zyskiwała coraz większą popularność, a liczba dyscyplin i zawodników uczestniczących w zawodach stale rosła.

Wraz z rozwojem ruchu paraolimpijskiego powstawały także organizacje skupiające osoby z niepełnosprawnościami i ich sympatyków. W 1989 roku powstał Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC), który dzisiaj jest głównym organizatorem paraolimpiady. IPC działa na rzecz propagowania sportu wśród osób z niepełnosprawnościami i organizowania wydarzeń sportowych na najwyższym poziomie.

Dziś paraolimpiada to międzynarodowe wydarzenie sportowe, które odbywa się co cztery lata, zawsze tuż po zakończeniu letnich igrzysk olimpijskich. Na paraolimpiadzie rywalizują sportowcy z całego świata w 22 dyscyplinach sportowych, w tym w lekkoatletyce, pływaniu, jeździe na wózkach, strzelectwie czy kolarstwie.

Ruch paraolimpijski ma ogromne znaczenie dla osób z niepełnosprawnościami, ponieważ pozwala im na pokonywanie własnych ograniczeń i rozwijanie swojego potencjału sportowego. Dzięki paraolimpiadzie osoby z niepełnosprawnościami mają okazję do reprezentowania swoich krajów na międzynarodowej arenie sportowej i zdobywania medalów.

Paraolimpiada stała się także ważnym narzędziem w walce z dyskryminacją i marginalizacją osób z niepełnosprawnościami. Dzięki paraolimpiadzie społeczeństwo zaczyna dostrzegać os

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cały świat

W zasięgu naszej dostawy.

14 dniowy termin płatności

Dla szkół i instytucji publicznych

Wsparcie

zakupowe i doradztwo.

Wygodne metody płatności

Przelewy 24 / Stripe / Visa