Twój koszyk:
PROLIMPIC+PORADNIK+BLOG+SPORTOWY+DLA+OSÓB+NIEPEŁNOSPRAWNYCH+PORADNIK+BOCCISTY+BLOG+DLA GRACZY+BOCCIA+

PORADNIK BOCCISTY cz.8 Czym się kierować przy doborze bil do bocci? Praktyczne porady dla MIOTACZY.

Jak dobrać sprzęt do gry w boccię i czym się kierować?

To jedno z najczęstszych pytań zadawanych przez graczy oraz osoby rozpoczynające przygodę z tą grą, Niniejszy poradnik skierowany jest dla graczy rozpoczynających i średniozaawansowanyych, miotaczy z kategorie BC1, BC2, BC4, BC5)

1. Jak dobrać sprzęt do gry w boccię i czym się kierować?

Boccia to dyscyplina w której Twój wynik sportowy zależy od sprzętu którym grasz dlatego posiadanie odpowiednio dobranych bil jest kluczowe aby wygrywać zawody. Jest to temat na conajmniej kilka poradników, który wymaga pogłębionej wiedzy, doświadczenia i znajomości motoryki danego zawodnika. Profesjonalni zawodnicy boccia są dziś na tak wysokim poziomie sportowym że często kompletują swoje buildy (konfiguracje) nawet z 6 różnych twardości pochodzących od kilku producentów, mogą sobie na to pozwolić, ponieważ znają dobrze grę, a także dobrze znają siebie.

Postaram się w tym artykule opisać uniwersalne i najważniejsze zasady doboru bil dla zawodników początkujących i średniozaawansowanych – miotaczy

2. Chwyt

Ogólnie rzecz biorąc jest kilka wiodących typów bil, różnią się one głównie materiałem z którego są wykonane (faktura) oraz twardością. Elementy te wpływają na to jak dobrze bila leży w ręce i jak spastyka wpływa na rzut. Dlatego zanim kupisz sprzęt powinieneś chwycić i poznać różne rodzaje bil np. podczas zawodów lub wypożyczyć. Jeżeli kupisz bile które zbyt szybko wypadają z ręki, lub zakleszczają się w wyniku zbyt mocnej spastyki nie będziesz miał przyjemności z gry ani żadnych szans na boisku! Bile dobrze dobrane pomagają wygrywać mecze nawet z silniejszym przeciwnikiem, musisz wiedzieć czy preferujesz rzut od góry, rzut z dołu czy kopnięcie.

3. Jaką twardość wybrać?

Twardość bili wpływa na celność rzutu ! Dla większości debiutantów zalecam rozpocząć tworzenie swojego buildu od zestawów mix ” pól na pół” , 50/50 (softy, i medium). Stoi za tym zasada wynikająca z fizyki ,że im bardziej miękka bila tym łatwiejsza jest jej kontrola podczas rzutu, ale jest też zasada że im bardziej miękka bila tym więcej siły musisz włożyć aby dorzucić ją na koniec boiska.

4. Siła rzutu

Drugim elementem który powinieneś wziąć pod uwagę kupując piłki jest Twoja siła. Musisz wiedzieć czy jesteś w stanie grać na dalekich dystansach i czy nie masz problemu z dorzuceniem na linie końcowe boiska. Jeśli tak, nie potrzebujesz zbyt wielu bil twardszych (medium, medium-hard, hard)

Jeśli nie, to musisz wytrenować bardziej siłę rzutu lub skompensować ją bilami twardszymi, bile twarde mają mniejsze tarcie i są znacznie szybsze, nadają się do rozbijania formacji oraz łątwiej nimi operować na długich odległościach. Stosowanie bil twardych (hard) wymaga dużej wprawy, ponieważ bila ta ma tendencję do koziołkowania oraz odbija się mocno od miejsca upadku w wyniku czego często trafia na out.

5. Gdzie kupić sprzęt do gry w boccię?

Jeżeli na serio traktujesz grę w boccie, powieneś kupować bile solidne, sprawdzone i certyfikowane. ponieważ po prostu nie wiesz co znajduje się w pudełku. W profesjonalnym sporcie osób niepełnosprawnych liczy się każdy milimetr, każdy szew i każdy detal odgrywa dużą rolę decydując o zwycięstwie. Nawet produkty pochodzące od najlepszych światowych producentów różnią się między sobą, zdarzają się bile lepsze, gorsze oraz tzw. felery. Ważne aby sprzedawcy byli zweryfikowani i sprzedawali tylko produkty nowe, oryginalne, pozbawione wad i co najważniejsze CERTYFIKOWANE przez BISfed.

6. Geometria Bili

Doświadczony zawodnik albo trener na pierwszy rzut oka jest w stanie zrobić wstępną selekcje bili i oddzielić ziarno od plew. Bierze się tu pod uwagę kształt i regularność piłki, najlepiej żeby była jak najbardziej zbliżona kształtem do kuli ale nie identyczna.

Kondycja bili – bila nie może być chropowata, poszarpana, z wystającymi elementami lub szwami ponieważ każdy taki element psuje trajektorie rzutu podczas gry.

szwy -muszą być mocne, równe, i pochowane, nie mogą nachodzić na panele kul.

Otwory na granulat – każda bila do bocci wypełniona jest granulatem który umieszcza się w środku bili tuż przed jej zaszyciem – jest to najsłabszy punkt każdej piłki. Duży i źle zaszyty otwór pomiędzy panelami, może całkowicie zepsuć trajektorie rzutu danej bili, dlatego ważne jest aby dziura była jak najmniejsza.

7. Ile bil należy mieć?

Jeżeli poważnie myślisz o bocci powinieneś zainwestować w kilka komlpetów bil na start, zawodnik posiadający jeden zestaw składający się z 13 bil będzie wolniej podnosił swój poziom sportowy i mniej efektywnie trenował. Większa ilość bil to większa ilość rzutów podczas jednego treningu a także możliwość szybszego uczenia się i rozwijania swojej taktyki na boisku. Powinieneś mieć conajmniej po kilka bil z każdej twardości aby rozpoznać ich właściwości na boisku oraz skuteczniej bronić się przed zagraniami przeciwników.

8. Taktyka

Taktyka w bocci to temat na kilka seminariów, nie da się go omówić w jednym wpisie temat ten szerzej omówimy w następnych poradnikach, gdzie znajdziesz konkretne propozycje z uwzględnieniem taktyki rodzaju chwytu. Na początku powinieneś mieć kilka bil miękkich do rzucania na bliższe dystanse i kilka twardszych do rozbijania.

AUTOR Kinga Koza BC1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cały świat

W zasięgu naszej dostawy.

O potrzebach klientów

wiemy prawie wszystko.

Wsparcie

zakupowe i doradztwo.

100% Bezpieczne zakupy

PayPal / MasterCard / Visa.