Warcaby – dotykowa gra planszowa

245,00 

Producent: Altix sp. z o.o.

Początki warcabów datowane są na XII wiek. Nie ma zgodności co do miejsca, w którym narodziła się ta popularna gra planszowa. Przyjmuje się, że jest to południe Francji lub Hiszpania. Gra występuje w dwóch wersjach.

Produkt dostępny

Zapytaj o produkt  Opis

  Co to jest?

  O ile z genezą warcabów jest tylko niewielki galimatias, o tyle z ich odmianami jest on znacznie większy. Tzw. warcaby polskie, inaczej zwane międzynarodowymi, ze stupolową planszą i 40 pionkami, po 20 dla każdego z graczy, powstały w XVIII wieku we Francji i tylko one mają status warcabów sportowych. W większości krajów gra odbywa się jednak na planszy o 64 polach, z wykorzystaniem 24 pionków, po 12 dla każdego z graczy i właśnie ta wersja jest najbardziej popularna. We wszystkich wersjach warcabów jeden z graczy posługuje się jasnymi pionkami, zaś drugi ciemnymi. Celem gry jest zbicie wszystkich pionków przeciwnika lub ich zablokowanie, pozbawiające go możliwości wykonania ruchu. Jeśli żaden z graczy nie jest w stanie tego osiągnąć po wykonaniu piętnastu ruchów damkami bez zmniejszania ilości pionków na planszy, następuje remis.

  Warcaby w wersji dla osób niewidomych wyposażono w stupolową, drewnianą planszę w standardzie polskim, inaczej międzynarodowym. Dla odróżnienia pól czarnych od białych znajdują się one na różnych wysokościach – białe są niżej niż czarne. Pionki są umieszczane w specjalnych zagłębieniach planszy. Do dyspozycji graczy jest 40 pionków – 20 wklęsłych, białych i 20 płaskich, czarnych. Po zakończeniu gry wszystkie elementy przechowywane są w estetycznym, płóciennym worku, ściąganym sznurkiem. Warcaby to fantastyczna, pasjonująca gra dla całej rodziny.

  Specyfikacja techniczna

  •         Stupolowa plansza ze zróżnicowaną wysokością pól ciemnych i jasnych oraz z zagłębieniami do umieszczania pionków
  •         20 pionków wklęsłych, białych
  •         20 pionków płaskich, czarnych.

  Marka

  brak