Najnowsze wytyczne, regulamin BISFED, rozszerzona kontrola bil podczas zawodów 2023
Na kontroli bile przechodzą przez 5 testów. Sprawdza się bile, dlatego żeby zawodnicy mieli równe szanse na meczach. Kiedyś w grze używano mega miękkich bil, tzw. „kapcie”, których nie było można wybić. Skorzystali z nich do pierwszego rzutu po jacku.
Jeśli bila nie zaliczy, któregoś testu, zostaje zabierana. Otrzymujemy ją po zakończeniu turnieju. Kontrola na zawodach międzynarodowych testy są wykonywane w call roomie. Wtedy nie mamy możliwości zastąpić jej inną bilą. Gramy z umniejszoną liczbą piłek. Jedyne jacka możemy dostać od organizatora. Warto mieć ze sobą więcej bil, żeby na kolejny mecz był komplet bil. Pamiętajcie, na mecz bierzemy tylko 13 bil, inaczej spotka nas kara.
Oto 5 testów bil zgodnie z BISFed (Międzynarodowa Federacja Bocci)
Test toczenia (Rolltest)
Zdjęcie: rolltest.png
Bilę ustawia się na samej górze pochylni i obserwuje się, czy bila stoczy się na stół. Jeśli bila zatrzyma się na płaskiej powierzchni rolltestu, to jeszcze raz powtarza się test. Gdy po 3 próbach bila zostanie na rollteście, bila jest zabierana. Należy zwrócić uwagę, czy rolltest jest dobrze wypoziomowany. W przepisach nie ma, w jaki sposób sędzia wypuszcza bilę. Jednak mam wrażenie, że niektórzy ją przytrzymują. Możecie też poprosić o rolowanie bili. Rolowanie, czyli kulanie jej w dłoniach (jak kulek śniegowych). Wtedy jest bardziej okrągła.
Test obwodu
Zdjęcie: obwod.png
W tym teście sprawdza się obwód bili. Na marginesie wynosi on 262 – 278 mm. Test polega na tym, że przez 1 otwór musi przejść, a na 2 zatrzymać się. Jeśli nie zaliczy 1 z otworów, zostaje odebrana.
Test ciężaru
Zdjęcie: waga.png
Każdą bilę po kolei kładzie się na wadze. Waga bili powinna wynosić 263 – 287 g. Jeśli ma za niewłaściwy ciężar, bila zostaje zabrania. Zwróćmy uwagę, żeby waga była wyzerowana.
Wykrywacz metalu
Zdjęcie: wykrywaczmet.png
Każda bila zostaje sprawdzana wykrywaczem metalu. Słyszałam o przypadkach, gdzie w bilach znajdował się magnes. Gdy coś wykryje, bilę odbierają na czas zawodów. Podczas tego testu, patrzcie, czy wykrywacz nie jest za blisko elementów metalowych, np. nogi od stołu.
Test wizualny
Sędzia ogląda każdą bilę z bliska. Zwraca uwagę na szwy, czy są gładkie. Nie można mieć naklejek bili, znaczków na szwach. Szew musi być widoczny. Nie można też niczego zaznaczać na logo BISFed. Skóra bili nie może być uszkodzona. Inaczej bila jest skonfiskowana.